SayHello

අලුත් ඉංග්‍රීසි වචන ලේසියෙන්ම ඉගෙන ගන්න උපදෙස් (tips) 6 ක්..

0 Shares

“මගේ වචන මාලාව (vocabulary)  වැඩි දියුණු කරන්නේ කෙසේද?”

කොහොමින් කොහොම හරි ඉංග්‍රීසි ටික අල්ලගත්තත්, ගොඩක් අයට තියෙන ප්‍රශ්නයක් තමයි තමන්ගේ වචන මාලාව හරිම සීමිත වීම. ඒ නිසාම කෙනෙක් එක්ක ඉංග්‍රීසියෙන් කතා කරන්නත් බයයි. මන් හිතන්නේ ඔයාටත් මේ ගැටළුව ඇති. කාලෙන් කාලෙට එකතු වෙන අලුත් ඉංග්‍රීසි වචන ඉගෙන  ගන්න පහසු ක්‍රම කිහිපයක් දැන් අපි බලමු.

අපි මුලින්ම බලමු ඇත්තටම අපිට මේ වචන භාවිතය පුළුල් කරන්න ඕනි ඇයි කියලා. 

  • ඔයාට වඩාත් පැහැදිලිව සන්නිවේදනය කිරීමට (කථා කිරීමට හා ලිවීමට) හැකි වේ.
  • මිනිසුන් ඔයාව වඩාත් පහසුවෙන් තේරුම් ගනු ඇත.
  • ඔයාටත් අන් අය කියන දේවල් තවත් අවබෝධ වනු ඇත.
  1. කියවන්න, කියවන්න දිගටම කියවන්න

ඔයා වැඩි වැඩියෙන් කියවන විට – විශේෂයෙන්ම ඉංග්‍රීසි නවකතා, සඟරා සහ පුවත්පත් – ඔයා ඉගෙන ගන්නා වචන ප්‍රමාණය වැඩි වේ. කියවගෙන යනකොට අලුත් වචනයක් හම්බවෙන හැම වෙලේම, ඒ වචනයේ අර්ථ දැක්වීම ශබ්දකෝෂයක් මගින් සොයන්න පුරුදු වෙන්න. 

  1. නිතරම ශබ්දකෝෂයක් (Dictionary) හා වචනකෝෂයක් (Thesaurus) ළඟ තබා ගන්න

හොඳ ගුණාත්මක ශබ්දකෝෂයක් ගූගල් (Google) පරිවර්තනයට වඩා සිය ගුණයක් හොඳය. ඒ අතරිනුත් ඉලෙක්ට්‍රොනික (electronic) ඒවා ඉක්මන් වේ! ඔයා නව වචනයක් අනාවරණය කරගත් විගස, එහි උච්චාරණය සහ අර්ථය (ය) යන දෙකම ලබා ගැනීම සඳහා ශබ්දකෝෂයේ එය බලන්න. ඊළඟට, වචනකෝෂයෙන් ඒවාට සමාන වචන සහ වාක්‍ය ඛණ්ඩ සොයා ගන්න. (සමාන පද සහ විරුද්ධ පද). 

  1. ඔබේම ශබ්දකෝෂයක් සාදාගන්න

ඔයා සොයා ගන්නා නව වචන වෙනත් පොතක ලිවීම ඉතා හොඳ අදහසකි. ඒවා නැවත නැවත බලා ඇහැට හුරු කරගන්න. එවිට ඔයාට තව තවත් වචන ඉගෙන ගැනීමට විශ්වාසයක් ලැබෙනු ඇත. විශේෂයෙන්ම ඔයා දැනටමත් අලුත් වචන කීයක් ඉගෙන ගෙන ඇත්දැයි ඔයාටම දැක ගත හැකිය.

  1. දිනකට වචනයක් ඉගෙන ගන්න

දිනකට වචනයක් යන තේමාවට සාදන ලද දින දර්ශනයක් (word a day calendar), වෙබ් අඩවියක් හෝ ඔයා විසින්ම සාදාගන්නා ලද වචන ලැයිස්තුවක් මේ සඳහා ඔයාට භාවිතා කරන්න පුළුවන්. අලුත් වචන ඉගෙන ගන්න බොහෝ අය භාවිතා කරන විශිෂ්ට තාක්‍ෂණය මෙයයි. පුංචි මතක් කිරීමක්! ඔයාට අපේ app එකේ තියෙන “ දවසේ වචනය (Word of the Day)“  මේ සඳහා භාවිතා කරන්නත් පුළුවන්.!

  1. වචන ආශ්‍රිත ක්‍රීඩා කරන්න

අභියෝගාත්මක, නව අර්ථයන් සහ නව වචන සොයා ගැනීමට ඔයාට උපකාර වන ‘වචන ක්‍රීඩා (word games)’ ඔයාගේ වචන මාලාව පුළුල් කිරීම සඳහා හොඳ මෙවලමකි. නිදසුන් අතර හරස්පද ප්‍රහේලිකා (crossword puzzles), anagrams, word jumble, Scrabble, Boggle ඇතුළත් වේ.

  1. සංවාදවල නිරත වන්න

වෙනත් පුද්ගලයින් සමඟ සරලව කථා කිරීමෙන් ඔයාට නව වචන සොයා ගැනීමට හැකිය. කියවීමේදී මෙන්, ඔයාට අලුත් වචනයක් ඇසුණු විට, එය පසුව අධ්‍යයනය කිරීමට හැකි වන පරිදි සටහන් කිරීමට මතක තබා ගන්න. ඉන්පසු ඔයාගේ වචන මාලාවට සෙමෙන් ඒ නව වචනය එක් කරන්න.

දැන් ඔයා කරන්න ඕනි දේ දන්නවා. මෙහෙම කළොත් ඔයාටම තේරේවි දවසකට ඔයා කොච්චර නම් අලුත් වචන ඉගෙන ගන්නවද කියලා. එහෙනම් සුබ පැතුම්!

Facebook Comments

0 Shares

Add comment